Compression spring VD-179J-11 Stainless steel Ø 1.1 x 14.8 x 22 mm
Scaled prices - Compression spring VD-179J-11
Compression spring Buy
Product image Compression spring VD-179J-11
Technical Data - Compression spring VD-179J-11
Formula symbols Value Unit Description
Material 1.4310 - Type of material
Spring ends Closed and ground - Spring ends
F1 N prestressed spring force
L1 mm Prestressed spring length
s1 mm Prestressed spring deflection
F2 N Loaded spring force
L2 mm Loaded spring length
s2 mm Loaded spring deflection
d 1.1 mm Wire diameter
Di mm Inner coil diameter
D 14.8 mm Mean coil diameter
De 15.9 mm Outer coil diameter
Dd 13.1 mm maximum diameter of mandrel
Dh 16.8 mm minimum diameter of bush
L0 22 mm unstressed spring length
Lk mm buckling length
Fn 16.372 N maximum force in static use
Ln 7.5 mm Minimum length in static use
sn 14.5 mm Maximum spring deflection in static use
Fndyn 15.581 N maximum force in dynamic use
Lndyn 8.2 mm Minimum length in dynamic use
shdyn 13.7 mm Maximum stroke in dynamic use
S 5.971 mm pitch of spring
n 3.5 pc. number of active coils
nt pc. total number of coils
R 1.129 N/mm Spring rate
Weight 1.921 g weight of one spring
Fntol 2.3 N (+/-) tolerance of maximum force in static use
Fndtol 2.3 N (+/-) tolerance of maximum dynamic force
Detol 0.4 mm (+/-) tolerances of outer coil diameter
L0tol 1.8 mm (+/-) tolerance of unstressed spring length
Price group H - price group
F1tol N (+/-) tolerance of prestressed spring force
F2tol N (+/-) tolerance of loaded spring force
CAD drawing Compression spring VD-179J-11
Datasheet Compression spring VD-179J-11 Stainless steel Ø 1.1 x 14.8 x 22 mm
Datasheet download pdf file
Metal spring characteristic Compression spring VD-179J-11 Stainless steel Ø 1.1 x 14.8 x 22 mm
Metal spring characteristic download pdf file
CAD data Compression spring VD-179J-11 Stainless steel Ø 1.1 x 14.8 x 22 mm
CAD models download: step, stl, iges ...
force-path-calculation Compression spring VD-179J-11 Stainless steel Ø 1.1 x 14.8 x 22 mm
force-path-calculation Compression spring VD-179J-11
Similar Compression spring D-179J-11 Spring steel Ø 1.1 x 14.8 x 22 mm